Az egészségvédelemben és a kozmetika iparban is kiemelkedően fontos olaj. Ősidők óta használják, mint az egyik legfontosabb tápanyagforrás és gyógyszer.

Egyre felkapottabb és népszerűbb ismét.

Most összegyűjtöttük 3 X5 pontban mindent, amit érdemes tudni róla!

A kendermag olaj története

 

A kender az egyik legősibb ipari növény. 

A kezdetektől fogva nem táplálkozási céllal, hanem rostjáért termesztették.

Már a kőkori hálós halászat maradványaiban is megtalálható volt a kender, a kínaiak pedig már i. e. 2800 évvel is jól ismerték, szöveteket és köteleket készítettek belőle, a japánok és mongolok már a pamut megismerése előtt felhasználták. Dél-Európában Hérodotosz idejében már (az i. e. 5. században) ismerték. Észak-Európába a szkíták hozták be i. e. 700 körül.

 

A szövetként történő felhasználásával szerintem sokan találkoztunk, tipikus, magyar vidéki nagymamáknál! Legalábbis nálunk a családban minden ágon divat volt a kendervászonból készített díszpárna!

Hazánk területén közel 9000 éve termesztik a kendert. A magyarok is már a honfoglalás előtt ismerték a növényt és feldolgozásának módját. Ezt bizonyítja a kender, csepű, szösz szavaink török eredete.

Az emberiség számára nagy szolgálatot tett a kender, azon kívül is, hogy vitorlát, kötelet, papírt készítettek belőle. Élelmiszerként és gyógyszerként is alkalmazták. Kínában, Ausztráliában és Európában a nagy éhínségek idején életmentő táplálékul szolgált a lakosságnak a magas tápérték tartalma miatt.

A  kendermagolaj nagyon hasonló ízű, mint a mogyoró olaj, de zöldes színű, és jellegzetesen kender illatú! Emellett rendkívül magas tápértékű, egyedülálló olaj.

Jó ha tudod:

A kender jótékony hatásait tehát már évezredek óta kihasználja az emberiség! Csak mostanában kezdett visszatérni a köztudatba, hiszen korábban elterjedését gátolta, hogy túlságosan is hasonlít a pszichoaktív anyagokat (pl. THC-t) tartalmazó indiai kenderhez, ám fontos tudni, hogy a vetési kenderben pszichoaktív anyagokat egyáltalán nem találunk.

A kendermagolaj gyógyhatásai

1. Tökéletes esszenciális zsírsav összetétel

1. Tökéletes esszenciális zsírsav összetétel

A kendermagolaj egyik különleges tulajdonsága, hogy ugyan a más olajokban (lenmag, vagy napraforgó) is megtalálható esszenciális zsírsavakat (linolsav, alfa-linolsav, gamma-linolsav) a tökéletes arányban tartalmazza! Ez azért fontos, mert ezeket a zsírsavakat a szervezetünk nem tudja magától előállítani, így nekünk kell pótolni. Nemcsak az immunrendszer megfelelő működéséhez, de a cukorbetegség, illetve a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának megelőzésében is fontos szerepet játszanak a fent említett zsírsavak megfelelő aránya!
2. Igazi vitamin koktél

2. Igazi vitamin koktél

Mit tud még a kendermagolaj, hogy olyan különleges? Igazából egy igazi koktél, amely a szervezet számára legfontosabb aminosavakat, magas tápértékű fehérjéket, vitaminokat és ásványi anyagokat is tartalmazza. A teljesség igénye nélkül: A-, B1-, B2-, B3-, B6-, C-, D- és E-vitamin, kálium, kalcium, vas, magnézium. Nem véletlen, hogy az egyik legértékesebb növényi olajként tartják számon!
Jó ha tudod:

Olyan erős immunerősítő, hogy még erős daganatellenes hatása is van, és még HIV betegek esetében is szokták ajánlani az orvosok az immunrendszer erősítéséhez.

3. Csökkenti a koleszterint

3. Csökkenti a koleszterint

Számos kutatás vizsgálta, és ma már „bizonyított tényként” kezelik, hogy a kendermag olaj csökkenti a koleszterinszintet, így akinek ezzel van problémája javasolt, hogy a mindennapi étrendjébe iktassa be!
4. Idegerősítő hatású

4. Idegerősítő hatású

A kendermagolajban található GLA (gamma-linolsav) erősíti
az idegeket
 (idegrostokat, amelyek az ingereket továbbítják) és segít megelőzni a diabétesz okozta idegbántalmakat, mint perifériás neuropátia, érzéketlenség, fájdalmak, hőháztartás zavarai, érzékelés hiánya a végtagokban. 

Címszavakban, hogy mi mindenre jó a kendermagolaj

  • Menstruáció során fellépő fájdalmak
  • Ízületi gyulladások
  • Cukorbetegség eredetű idegbántalom
  • Érrendszeri betegségek
  • Vérrögképződés megelőzése
  • Krónikus húgyhólyaghurut
  • Pikkelysömör
  • Gyomorfekély
  • Cukorbetegség
  • Látási problémák, szemszárazság
  • Csontritkulás csökkentése
  • Klimax tünetei tüneteinek az enyhítése
  • Menstruációs fájdalmak
  • Ekcéma, pattanások
  • Allergiák
  • Reumás fájdalmak
  • Figyelemzavar / Hiperaktivitás (ADHD)
  • Alkoholizmus
  • Rák
  • Fogyókúra, túlsúly problémák
  • Magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegségek
Egy dologra mindig figyelj oda!

A kendermagolaj fogyasztásánál fontos odafigyelni, hogy  csakis hidegen fogyasszuk, vagy a már megfőzött ételhez tegyük hozzá. Soha se melegítsük, forrósítsuk. Remekül használható salátaöntetként vagy szendvicskrémekbe. Joghurtba belekeverve például könnyedén megoldható a napi ajánlott 20 g elfogyasztása.

A kendermagolaj a gyorsan romló olajok közé tartozik, amit könnyedén megelőzhető, ha hűtőben tároljuk!

A hidegen sajtolt kendermagolaj termék leírásánál még részletesebb információkat találsz a gyógyhatásaival kapcsolatban!

Kozmetikai hatásai

5. Minden bőrtípus imádja

5. Minden bőrtípus imádja

Minden bőrtípusra használható, hiszen a kendermag olaj gyors felszívódású, száraz érzetet hagy maga után, és enyhén vagy egyáltalán nem komedogén, azaz nem tömíti el a pórusokat.

6. Tökéletes bőrápoló

6. Tökéletes bőrápoló

Magas telítetlen zsírsav tartalmának köszönhető hidratáló, nyugtató és gyulladáscsökkentő hatása miatt pattanások, atópiás ekcéma vagy pikkelysömör esetén is kiválóan alkalmazható. Képes hatékonyan feszesíteni a bőrt, gátolja a ráncok képződését.

7. Tökéletes hajápoló

7. Tökéletes hajápoló

Az egyik legjobb hajápoló, mert megerősíti a haj szerkezetét, javítja  a haj állapotát és elősegíti a keratin képződést, ráadásul kondicionálja a hajat és a fejbőrt a magas E vitamin tartalmának köszönhetően. 

 

4. Kerüld bizonyos anyagok érintését

4. Kerüld bizonyos anyagok érintését

Az öltözködésnél sajnos muszáj odafigyelned, hogy ne hordj irritáló anyagokat. Ide tartozik a gyapjú, a nejlon és más irritáló matériák. Ha lehet, főleg pamut ruhákat hordj, és az ágyneműd anyagára is figyelj, hogy az se legyen műszálas.
5. Párologtass!

5. Párologtass!

Az őszi téli időszakban az ekcémát jelentősen felerősíti a fűtés miatt kialakuló száraz levegő. Ezt tudod ellensúlyozni, ha gyakran párologtatsz. Ráadásul ha megfelelő illóolajokat alkalmazol, akkor a vírusokat és bacikat is könnyebben tudod legyőzni.
A PhytoKert ezt ajánlja Neked
6. Fogyassz sok folyadékot!

6. Fogyassz sok folyadékot!

A hidratált bőrhöz elengedhetetlen, hogy a tested is hidratált legyen. Figyelj oda, hogy naponta minimum 1,5-2 liter vizet mindig elfogyassz, lehetőleg egyenletesen eloszlatva. Jó ha tudod, ha szomjúságot érzel a szádban, akkor már régen rossz – akkor a szervezet már jelezi számodra, hogy nem eléggé hidratált.
7. Biztosítsd szerevezeted számára a szükséges vitaminokat!

7. Biztosítsd szerevezeted számára a szükséges vitaminokat!

A nyár elmúlásával szervezetünk nem jut megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, ezért fontos, hogy ezt biztosítsd. Fogassz sok sütőtököt, édesburgonyát, amelyek bővelkednek a bőr egészsége szempontjából nélkülözhetetlen A és D vitaminban.
Jó ha tudod:

Fontos, hogy erősítsd az immunrendszered, mert ha a szervezetedben gyulladás, vagy betegség lappang (legyen az vírusos, vagy bakteriális), akkor könnyebben felerősödnek az ekcémás tünetek. Próbáld ki, hogy minden reggel citromos vizet iszol mézzel keverve. 😉

Ha ezt a hét tippet szem előtt tartva napi rutint alakítasz ki, akkor az ekcéma által okozott viszketésnek, fájdalomnak és kiütésnek javulnia kell ezen a télen!

Az akutt ekcéma kezelése - Jó ha tudod

Az akutt ekcéma kezelése - Jó ha tudod

Az ekcéma komplex kezelést igényel, egyetlen csoda krém önmagában hosszútávon biztosan nem tudja megszüntetni, főleg, hogy ez egy gyógyíthatatlan betegség, csak tünetmentessé lehet tenni.
Mire van szükséged a hosszútávú tünetmentességhez? – A 3 legalapvetőbb dolog az ekcéma kezelésében 

  1. Egy hypoallergén mosakodó készítményre – olyanra, amiben biztos nincs semmilyen irritáló anyag, amitől sebes lehet a bőr.
  2. A viszketést megszüntető készítményre, amely segíti a hámregenerálást is – hogy ne vakard sebesre a jellemzően amúgy is sebes bőrt, mivel sokszor elviselhetetlen viszketéssel jár.
  3. A megfelelő hidratáló készítményre – amely védi a bőrt a kiszáradástól és az irritációtól.

Milyen készítményt válassz az az akutt ekcéma megszűntetésére?

Mivel az ekcéma, ahogy a pikkelysömör és a psoriasis is sajnos többnyire gyógyíthatatlan bőrbetegségek, így csak tünetmentessé lehet tenni, viszont, ha valaki sokáig ugyanazt az egy készítményt alkalmazza, a bőre hozzászokhat a hatóanyagokhoz, és egy idő után nem fog használni. Éppen ezért, nem mindegy, milyen krémet használsz, és a megfelelő krém kiválasztásához szintén érdemes pár dologra odafigyelned!

1. Legyen antibiotikum és szteroidmentes a termék, hiszen ha hozzászokik a bőröd idővel egyre erősebb készítményeket kell alkalmaznod.

2. Mindig végezz allergia próbát, hiszen ekcéma esetén könnyen allergizálhat a legártalmatlanabbnak tűnő hatóanyag is.

3.  Legyen legalább két készjtmény a tarsolyodban, amelyről tud, hogy működnek. Ezeket is érdemes két – három havonta váltogatni.

3+1. Olyan készítményt válassz, amely természetes hatóanyagokat tartalmaz, egyszerre gyulladáscsökkentő, viszketés csillapító és intenzív hidratáló hatású.

A PhytoKert ezeket ajánlja Neked: