Viszkető érzés a hidegben? Száraz bőr? Mély sebek? Csak hidegben jelentkeznek?

Több mint valószínű, hogy hidegekcémád van.
Sokan szenvednek hidegallergiától vagy más néven hidegekcémától.
Jellemző rá, hogy a tünetek csak télen jelentkeznek és jellemzően a kézfejre korlátozódnak.
Az életkor nem mérvadó, gyerekeknél, fiataloknál felnőtteknél és idősebbeknél is egyaránt előfordulhatnak ezek a panaszok.
A hideg ekcéma megjelenése mellett az ekcéma egyéb fajtáinak fellángolása is nagyon gyakori ősszel és télen.

Jó ha tudod:

Az ekcéma a lakosság 2-7%-át érintő, tehát gyakori bőrbetegség. Sokszor megelőzik más allergiás tünetek, szénanátha vagy asztma. Sokszor már azzal is javulást lehet elérni, ha diétázol – hagyd el az általában allergén hatású élelmiszereket. Ilyen például a tej, a tojás és a mogyoró. Kutatások szerint ez a három élelmiszerre való túlérzékenység felelős az összes gyermekkori ekcémás eset 80%-áért.

Az ekcéma vagy atópiás dermatitis olyan bőrbetegség, amely száraz, pikkelyes és viszkető kiütést okoz a bőr felső rétegén.

Ha ekcémád van, a következő tüneteket tapasztalhatod:

  • súlyos viszketés, különösen éjszaka
  • száraz, pikkelyes foltok, amelyek vörös-barnás-szürke színűek a bőrön
  • kicsi, emelt dudorok, amelyből folyadék szivároghat, ha megkarcolódnak
  • vastag, repedt, száraz és pikkelyes bőr
  • nyers és érzékeny bőr

Az ekcéma másik kifejezése az atópiás dermatitisz. Az „atópiás” olyan körülményekre vonatkozik, amelyek akkor fordulnak elő, ha valaki túl érzékeny a környezetben lévő allergénekre, például a pollenre. A „dermatitis” a gyulladt bőrt írja le.

Az ekcéma okát igazából konkrétan a mai napig nem tudják, de a következők okok egyértelműen azonosíthatók:

  • valamilyen bőrirritáló hatású anyaggal való érintkezés
  • fertőzések, gyulladások a szervezetben
  • feszültség
  • bizonyos allergének, például por vagy háziállat kitettség
  • asztma
  • genetikai öröklődés
  • száraz levegő
Minden korosztály érintett lehet az ekcéma problémájával.

Gyakran először gyermekkorban jelentkezik. 5 éves korban 10-ből 1-nél gyermeket diagnosztizálnak ekcémával. Sok gyermek tizenéves korában kinövi az ekcémát. Az ekcémás gyermekek viszont kb. 50% -ánál  megmarad felnőttkorban is a betegség.

Az sem ritka, hogy az ekcéma csak felnőttkorban alakul ki.

Íme hét tipp, amelyek segítenek megelőzni és megbirkózni az ekcéma fellángolásával idén!
1. Gyorsan, langyos vízzel zuhanyozz - Kerüld a forró fürdőt

1. Gyorsan, langyos vízzel zuhanyozz - Kerüld a forró fürdőt

Amellett, hogy a környezetet is véded a kevesebb vízfogyasztással, a forró víz kiszárítja a bőrt. Maximum 5-10 percet ülj a kádban, egyetlen kivétel, ha himalájai sós fürdősót használsz! 😉 Törölközésnél figyelj oda, hogy ne durva anyagot használj. (A hagyományos textil pelenkák a legjobb nedvszívók, ezt én is csak azután fedeztem fel, hogy megszületett a kislányom.)
2. Kímélő tisztítószereket használj mindenhol

2. Kímélő tisztítószereket használj mindenhol

Legyen szó bármilyen kozmetikumról, győződj meg róla, hogy az nem tartalmaz nem kívánatos adalékanyagokat. Olyan hidratáló szappanokhoz, tusfürdőkhöz folyamodj, amelyek biztosan nem szárítják tovább bőröd, illatanyag-, színezék- és alkoholmentesek, lehetőleg Sodiuk Lauryl sulfate (amely habzást segítő adalék, irritálja és tovább szárítja a bőrt) mentesek. A hab és kádfürdőket hanyagolnod hanyagold egy időre, persze erre is van kivétel, ha gyógyvizes habfürdőt veszel például.
A PhytoKert ezeket ajánlja Neked:
3. Megfelelő hidratálót használj

3. Megfelelő hidratálót használj

Az ekcémás bőr rengeteg hidratálást igényel. A viszketés részben a bőr kiszáradásától jelentkezik, így a megfelelő kozmetikum már minden “gyógy”-hatóanyag nélkül is tud segíteni a megszüntetésében.

Fürdés vagy zuhanyzás után azonnal használj hidratálót, de ha megoldható, akkor mindennap legalább kétszer használd.

A PhytoKert ezt ajánlja Neked:
4. Kerüld bizonyos anyagok érintését

4. Kerüld bizonyos anyagok érintését

Az öltözködésnél sajnos muszáj odafigyelned, hogy ne hordj irritáló anyagokat. Ide tartozik a gyapjú, a nejlon és más irritáló matériák. Ha lehet, főleg pamut ruhákat hordj, és az ágyneműd anyagára is figyelj, hogy az se legyen műszálas.
5. Párologtass!

5. Párologtass!

Az őszi téli időszakban az ekcémát jelentősen felerősíti a fűtés miatt kialakuló száraz levegő. Ezt tudod ellensúlyozni, ha gyakran párologtatsz. Ráadásul ha megfelelő illóolajokat alkalmazol, akkor a vírusokat és bacikat is könnyebben tudod legyőzni.
A PhytoKert ezt ajánlja Neked
6. Fogyassz sok folyadékot!

6. Fogyassz sok folyadékot!

A hidratált bőrhöz elengedhetetlen, hogy a tested is hidratált legyen. Figyelj oda, hogy naponta minimum 1,5-2 liter vizet mindig elfogyassz, lehetőleg egyenletesen eloszlatva. Jó ha tudod, ha szomjúságot érzel a szádban, akkor már régen rossz – akkor a szervezet már jelezi számodra, hogy nem eléggé hidratált.
7. Biztosítsd szerevezeted számára a szükséges vitaminokat!

7. Biztosítsd szerevezeted számára a szükséges vitaminokat!

A nyár elmúlásával szervezetünk nem jut megfelelő mennyiségű D-vitaminhoz, ezért fontos, hogy ezt biztosítsd. Fogassz sok sütőtököt, édesburgonyát, amelyek bővelkednek a bőr egészsége szempontjából nélkülözhetetlen A és D vitaminban.
Jó ha tudod:

Fontos, hogy erősítsd az immunrendszered, mert ha a szervezetedben gyulladás, vagy betegség lappang (legyen az vírusos, vagy bakteriális), akkor könnyebben felerősödnek az ekcémás tünetek. Próbáld ki, hogy minden reggel citromos vizet iszol mézzel keverve. 😉

Ha ezt a hét tippet szem előtt tartva napi rutint alakítasz ki, akkor az ekcéma által okozott viszketésnek, fájdalomnak és kiütésnek javulnia kell ezen a télen!

Az akutt ekcéma kezelése - Jó ha tudod

Az akutt ekcéma kezelése - Jó ha tudod

Az ekcéma komplex kezelést igényel, egyetlen csoda krém önmagában hosszútávon biztosan nem tudja megszüntetni, főleg, hogy ez egy gyógyíthatatlan betegség, csak tünetmentessé lehet tenni.
Mire van szükséged a hosszútávú tünetmentességhez? – A 3 legalapvetőbb dolog az ekcéma kezelésében 

  1. Egy hypoallergén mosakodó készítményre – olyanra, amiben biztos nincs semmilyen irritáló anyag, amitől sebes lehet a bőr.
  2. A viszketést megszüntető készítményre, amely segíti a hámregenerálást is – hogy ne vakard sebesre a jellemzően amúgy is sebes bőrt, mivel sokszor elviselhetetlen viszketéssel jár.
  3. A megfelelő hidratáló készítményre – amely védi a bőrt a kiszáradástól és az irritációtól.

Milyen készítményt válassz az az akutt ekcéma megszűntetésére?

Mivel az ekcéma, ahogy a pikkelysömör és a psoriasis is sajnos többnyire gyógyíthatatlan bőrbetegségek, így csak tünetmentessé lehet tenni, viszont, ha valaki sokáig ugyanazt az egy készítményt alkalmazza, a bőre hozzászokhat a hatóanyagokhoz, és egy idő után nem fog használni. Éppen ezért, nem mindegy, milyen krémet használsz, és a megfelelő krém kiválasztásához szintén érdemes pár dologra odafigyelned!

1. Legyen antibiotikum és szteroidmentes a termék, hiszen ha hozzászokik a bőröd idővel egyre erősebb készítményeket kell alkalmaznod.

2. Mindig végezz allergia próbát, hiszen ekcéma esetén könnyen allergizálhat a legártalmatlanabbnak tűnő hatóanyag is.

3.  Legyen legalább két készjtmény a tarsolyodban, amelyről tud, hogy működnek. Ezeket is érdemes két – három havonta váltogatni.

3+1. Olyan készítményt válassz, amely természetes hatóanyagokat tartalmaz, egyszerre gyulladáscsökkentő, viszketés csillapító és intenzív hidratáló hatású.

A PhytoKert ezeket ajánlja Neked: